%100 ORİJİNAL • 500 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO • VADE FARKSIZ 3 TAKSİT

Saatin Parçaları Nelerdir?

Tarih: 15.02.2023 14:41
Saatin Parçaları Nelerdir?
Zaman içinde değişime uğrayarak günümüzdeki halini alan saatler, farklı modeller ve yeni teknolojilerle göz alıcı olmaya devam ediyor.  Saatlerin içinde mekanik bir dünya saklı olduğunu biliyor muydunuz? Tek parça halinde elinize alabildiğiniz saatler, çok sayıda parçanın bir araya gelmesiyle oluşuyor. Saatin parçalarını sizler için detaylandırdık.

Fiziksel Yapı Parçaları

Kadran
Saat çerçevesinin tam ortasına gelen alandır. Çeşitli rakamlarla saatin okunmasını sağlayan yüzeye kadran adı verilir. Kadran genellikle metal olarak tasarlanmaktadır. Ancak bazı saat modellerinde kadran, farklı malzemelerden de yapılmaktadır.

Kasa
Saat kadranı, mekanik sistem ve göstergelerin bulunduğu kısım kasa olarak adlandırılır. Kasa, saatin temel görüntüsünü oluşturan kısımdır. Kadranı ve mekanik sistemi dış etkenlerden koruyan kasa, iki küçük parçalarla kayışa bağlanır. Bu parçalar da boynuz olarak adlandırılır. Ayrıca kasanın yan kısmında çeşitli düğmelerin olduğunu görürsünüz. Bu düğmeler, saatin ve çeşitli göstergelerin ayarlanması için kullanılır.

Kayış
Kayış, saatin en estetik görünen fiziksel parçasıdır. Kasanın kolda sabit kalmasını sağlayan kayış, çeşitli renk ve malzemelerde tasarlanabilir. Deri, silikon, çelik, kayış tasarımlarında sıklıkla görebileceğiniz malzemelerdir. Kayış, kordon ya da bilezik olarak da bilinir. Kayış üzerinde kolda sabit kalması için toka veya klips bulunmaktadır. Saat kayışının yıpranmasını engellemek adına klips kullanımı çok daha kullanışlıdır.

Makine
Makine, saatin işleyişini sağlayan, zaman takibinin gerçekleşmesine yarayan en önemli parçadır. Quartz (pilli ), otomatik ve kurmalı olmak üzere üç çeşit makine vardır.

Mekanik Yapı Parçaları

Zemberek
Zemberek, saatin tüm çarklarına enerji sağlayan bir çeşit yaydır. Saat ihtiyaç duyduğu enerjiyi zemberekten sağlayamazsa, kolun hareketiyle aldığı enerjiyi kullanır. Ancak koldan çıkarıldığında saat durur.

Maşa
Balans çarkının düzenli aralıklarla hareketini belirleyen vuruşları kontrol eder. Tik tak sesleri de maşadan gelmektedir.

Balans Çarkı
Zamanı eşit aralıklara böler ve devamlı hareketlilik sağlar. Maşa ve dişli takımıyla birlikte çalışır.

Dişli Takımı
Saat maşasına güç aktaran ve balans çarkının da hareketini sağlayan parçadır. Dişli takımı; saniye, dakika ve saati meydana getirir. Pek çok dişlinin bir araya gelmesiyle oluşan dişli takımı, hassas bir sistemden oluşmaktadır.

Diğer Parçalar

Bezel
Saat camının dışında bulunan çerçevedir. Üzerinde rakamlar veya çizgiler bulunur. Kısacası saat etrafında dönebilen yuvarlak çemberdir. Hareketli olan bezel bazı saat modellerinde estetik amaçlı hareketsiz de kullanılabilir. Bezelin kullanım amacı zaman tutmaktır.

Tepe/ Kurma Kolu
Kasanın yan kısmında bulunan tepe ya da bir diğer adıyla kurma kolu, akrep yelkovan ve bazı saatlerde ana yayın kurulmasını sağlamaktadır.

Akrep-Yelkovan-Saniye
Saatin kaç olduğunu anlamamıza yarayan bu sistem, kadranın tam ortasına oturtulmuştur. Bu parçalar, makineden aldığı hareketle zamanı göstermekte. Bu sisteme makinede işleyen sistemin görünen kısmı desek yeri var.
Saatlerin sistem ve tasarımına göre bu parçalar çeşitlenebilir. Genel olarak bir saatin parçaları bu şekilde ifade edilebilir.
 
İlgili Ürünler
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Yükleniyor...