%100 ORİJİNAL • 500 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO • VADE FARKSIZ 3 TAKSİT

Saat Neden Sol Kola Takılır?

Tarih: 28.12.2022 12:22
Saat Neden Sol Kola Takılır?
Saat Neden Sol Kola Takılır?
Saat sağ kola mı takılır yoksa sol kola mı takılır? Bu soruyu duymayan kalmamıştır. Peki bu durum sizde nasıl? Sizler saati hangi kolunuza takmayı tercih ediyorsunuz? Saati sol koluna takmayı tercih edenlerin nedenlerini gelin birlikte gözden geçirelim.
Saati sağ veya sol kola takmak günlük hayatta sıklıkla hangi elinizi kullandığınıza göre değişir. Ülke genelinde genellikle sağ el kullanılması saatin sol kola takılması sonucunu beraberinde getirir. Günlük hayatta sağ elini kullananların sıklığı sol el kullananlara göre daha yüksektir.  Bu nedenle saatin sağ kolda takılı olması bazı zorluklar ortaya çıkarmaktadır. Kağıda yazı yazarken, aktif bilgisayar kullanımında, bulaşık yıkarken, çay kahve içerken sağ kolunuza takılı olan saat sizi engelleyebilir. Dolayısıyla saati sol kola takmak aksesuarınızdan vazgeçmeden günlük işlerinizi yapmanıza olanak tanır.
Kol saati kavramı, 16. yüzyıldaki en eski saatlerin üretimine kadar uzanır. Üretiminden itibaren kol saatleri yalnızca kadınların kullandığı bir aksesuar halini almıştır. Ancak günümüzde dikkat ederseniz erkeğe hediye fikirleri arasında ilk sırada kol saatleri vazgeçilmez bir yere sahiptir. Erkekler 20.yüzyılın başlarına kadar cep saati kullanmışlardır. Askeriyede ise kol saati kullanımı 19.yüzyılda başlamıştır. Cep saatlerinin çıkarılması ve saate bakılması zaman kaybettirdiği için askerlerin kol saatleri kullanımı yaygınlaşmıştır. “Askerler kol saatini hangi kola taktılar?” sorusunun cevabını da sizlerle paylaşmadan geçmeyelim. Silahlarını sağ elinde tutan, sağ koluna dayayan askerler, hareketlerini kısıtlamamak için kol saatini sol kola takmayı tercih etmişlerdir. Tabi ki sol elini kullanan askerler de kol saatini sağ koluna takmışlardır.
Günümüzde kullanımı yaygınlaşan akıllı saatler de genellikle sol kolda kullanılmaktadır. Akıllı saatler dokunmatik ekranlara sahiptir. Baskın kullanılan elle dokunmatik fonksiyonları kullanmak tartışmasız çok daha kolay olacaktır. Örneğin, sağlak olan birisi sol elini kullanmakta zorluk yaşıyorsa akıllı saatini sol kolunda kullanarak daha kolay kullanım sağlayabilir.
Kol saati insanların saate daha kolay ulaşabilmesi için tasarlanmış bir araçtır. Bu amaç doğrultusunda kol saatini hangi kolunuzda kullanmak daha kolay ve işlevsel geliyorsa o kolda kullanmalısınız. Sağ elini yaygın kullanan ancak saatini sol kolunda tercih eden kişiler de olabilir. Kısacası bu sorunun cevabı bir genellemeye sahip olsa da bir o kadar da kişinin tercihindedir.
 
İlgili Ürünler
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Yükleniyor...